V blízké době začínáme pod edicí Gymnasion distribuovat úplnou novinku – slovenský Herník.

 

Herník vydala slovenská parta lidí MO Plusko, kteří přinášejí zážitky do svého života, jak o sobě sami tvrdí. Rádi se rozvíjí, tvoří a tráví čas venku. Organizují různé zážitkové akce pro mládež, vlastně středoškoláky, vysokoškoláky a vlastně všechny, kteří zůstávají duchem mladí i po škole. Všichni instruktoři – dobrovolníci, prošli akreditovaným vzděláváním. Nechtějí jen vyplnit volný čas a bavit se, ale především cíleně rozvíjet účastníky akcií.

Co je to Herník?

Herník, zážitkové hry je knížka plná barev, zábavy, zamyšlení a zkušeností. Najdete v ní 43 zážitkových her, které byly vymyšleny, realizované a adaptované na zážitkových akcích, které organizuje MO Plusko.

 

 

Tyto hry jsou velmi různorodé – krátké, jednoduché i mnohahodinové komplexní programy. Mohou se využívat na kurzech, akcích, táborech či pracovních teambuilding.

Kromě her v této knížce najdete i několik krátkých textů. Ty vám pomohou zorientovat se v tom na co všechno se dají hry využít a na co si při uvádění her dát pozor jakož i to, jak se hra může stát prostředkem na vzdělávání.

Herník je pro všechny nadšence, kteří pracují s lidmi a rádi pracují se zážitkovou pedagogikou – od učitelů a lektorů, přes personalisty až po skautských vedoucích nebo teambuildingové společnosti.

 

 

„Je to hravé, je to mladé, je to dobrovolné, je to zajímavé, je to strhující, je to orientováno na mladých, je to v přírodě, je to zážitek, je to plné různorodých mladých lidí, je to plné jedinečných projektů, je to plné témat ze současnosti…Je to Plusko! Plusko přirozeně během let vytvořilo celou řadu svých vlastních her. Jako správná otevřená tvůrčí dílna, když mohla, vytvořila nový program. Musím s uznáním sdělit, že některé hry mne mile překvapily svou originalitou. V knize jich najdete celou řadu. Sympatický je i maximálně praktický formát a způsob popisu her. Přesto, že žijeme v době „Šoku z médií, šoku z prosperity, šoku z našich politiků…“, je tu organizace, která dobrovolnicky, systematicky a tolerantně, pěstuje rostlinku, která je mému srdci nejbližší. Vzácný druh výchovy a tou je zážitková pedagogika. Nejen proto vám držím palce.“

Mgr. Radek Hanuš, Ph.D.
Instruktor Prázdninové školy Lipnice od podzimu 1991, Propagátor kurzů a Hnutí GO! na středních školách v ČR a SR