Pěvkyně a pedagožka Ida Kelarová a zakladatel baby boxů Ludvík Hess převzali v neděli večer cenu Za úsilí o nápravu věcí lidských. Nadace Pangea ji uděluje lidem, které přispívají k rozvoji společnosti a pokračují tak v odkazu reformátora Jana Amose Komenského.
Kelarová ocenění získala za svou celoživotní práci s dětmi, především romskými. Hudebnice je už 20 let systematicky vyhledává v ghettech v Česku i na Slovensku. Právě z těchto zpěváků vznikl soubor Čhavorenge, který v rámci slavnostního večera v pražském Divadle na Vinohradech rovněž vystoupil. Doprovodila jej část hudebníků z České filharmonie.
„Romové mě toho naučili tolik, jsem jim nesmírně vděčná,“ děkovala za ocenění Kelarová. Vzpomněla i na svého otce, který se styděl za to, že je Rom, a skrýval to. „Bojuju za to, aby se za to nikdo nestyděl a aby naše děti byly hrdé na úžasnou romskou kulturu,“ řekla. V závěru emocemi nabitého večera Idě Kelarové poděkovali sami zpěváci souboru Čhavorenge. „Naše drahá teto Ido, máme obrovské štěstí, že vás máme. Jste naše hrdinka,“ poděkovali dojaté Idě Kelarové.
Ludvík Hess získal cenu Nadace Pangea především za své úsilí o existenci baby boxů v Česku. Hessovi přišli za jeho práci poděkovat jeho kamarádi a přátelé – zpěvák Karel Vágner a cimrmanolog Miloň Čepelka, který dorazil v kostýmu matky Žílové z divadelní hry Akt. Čepelka zavzpomínal na to, že byl v roce 2005 u otevření prvního babyboxu v pražském Hloubětíně.
Za myšlenku založení babyboxů Hess léta bojoval. Dnes už jsou v Česku speciální schránky pro odložené děti v 75 lokalitách. Hess si k převzetí ceny pozval na pódium i jejich konstruktéra Zdeňka Juřicu.
„Byl to nesmírně emotivní večer, se strhujícím závěrem. Věřím, že jsme letos vybrali dobře, a že i společnost ocení, co pro ni oba ocenění již udělali,“ zhodnotil slavnostní udílení cen předseda správní rady nadace Miroslav Hanuš.
Nadace Pangea podporuje především rozvoj vzdělanosti a vzdělání. Ceny uděluje od roku 1992 jako hold tvůrčím osobnostem, které v duchu reformátorských vizí Jana Amose Komenského prospěly svým dílem či úsilím vlasti, lidem nebo harmonickým vztahům. V předchozích letech ocenění dostali zpěvačka Marta Kubišová, spisovatelé Zdena a Josef Škvorečtí, herec Radovan Lukavský nebo dětský psycholog a pedagog Zdeněk Matějček.