Gymnasion

GYMNASION

ČASOPIS PRO ZÁŽITKOVOU PEDAGOGIKU

Časopis Gymnasion nabízí svůj prostor každému, kdo by rád sdílel své znalosti nebo zkušenosti z praxe při vedení programů metodami zážitkové pedagogiky.

Hlavním posláním časopisu je sloužit jako otevřená platforma, jak pro odbornou a akademickou komunitu, tak pro širokou veřejnost. Obsah časopisu je proto koncipován nejenom pro metodické či vědecké práce odborné komunity, ale také pro prakticky využitelné informace od popisů her, dramaturgických postupů, nových pedagogických trendů. Také v něm najdete recenze zajímavé literatury či rozhovory se zajímavými osobnostmi. Každé číslo vychází se zaměřením na určité téma.

Naší vizí je propojovat všechny učitele, profesionální lektory, vedoucí volnočasových aktivit a další pedagogické pracovníky, kteří chtějí využívat při své práci zážitkové metody a techniky. Vzájemnou inspirací a sdílením zkušeností se chceme podílet na reformě současné výchovy a vzdělávání praktičtějším, zábavnějším a efektivnějším směrem. Podporovat v lidech rozvoj klíčových kompetencí a hodnot pro lepší svět.

Časopis Gymnasion začal vycházet v roce 2004 s úmyslem navázat na tradici Metodických listů (1971 – 1993).

Vydavatelem prvních deseti čísel časopisu (2004-2008) byla Prázdninová škola Lipnice.

V současnosti je vydavatelem Nadace Pangea.

Časopis Gymnasion je periodikum zaměřené na rozvoj zážitkové pedagogiky. Od svého vzniku v roce 2004 prošel několika zásadními změnami a v současnosti vychází v tištěné a elektronické verzi dvakrát ročně.

V redakci si klademe za cíl vytvářet komunikační platformu pro všechny zájemce o zážitkovou pedagogiku, ať už ji chápeme jako teoretický obor, nebo naopak jako praktickou kurzovní činnost.

Nabízíme prostor pro sdílení a šíření odborných studií, metodických postřehů, praktických zkušeností a inspirativních myšlenek. Časopis vychází dvakrát ročně a do každého čísla pro vás vybíráme to nejlepší. 

Stáhněte si aktuální číslo časopisu.

Prohlédněte si předchozí vydání.

 

LIDÉ

VYTVÁŘÍME PLATFORMU PRO VŠECHNY ZÁJEMCE O ZÁŽITKOVOU PEDAGOGIKU

V redakci si klademe za cíl vytvářet komunikační platformu pro všechny zájemce o zážitkovou pedagogiku,

Mgr. Radek Hanuš, Ph.D.
ŠÉFREDAKTOR

Mgr. Radek Hanuš, Ph.D. 

Na podzim roku 1991 jsem se potkal s Prázdninovou školou Lipnice. Hnutí GO!, časopis Gymnasion, Lanová centra PROUD, Profesní sdružení pro zážitkové vzdělávání, vedení specializace studia na Univerzitě Palackého v Olomouci, činnost v Nadaci Pangea, práce v Národním pedagogickém institutu ČR, to vše jsou místa, kde jsem aktivně rozvíjel a rozvíjím téma zážitkové pedagogiky, zkušenostního učení, výchovy v přírodě, fenoménu hry a neformálního vzdělávání.
Mgr. Richard Macků, Ph.D.
TEORIE

Mgr. Richard Macků, Ph.D.

Odborný asistent na Katedře pedagogiky Teologické fakulty v Českých Budějovicích. Nadšený cyklista a příznivec lyžování, sněhu a zimy obecně; dříve aktivní, nyní neregistrovaný skaut. Na odborné úrovni se věnuje pedagogice volného času a zážitkové pedagogice. Jako pracovník Centra Filozofie pro děti při JU v Českých Budějovicích se podílí na rozvoji a rozšiřování pedagogického programu Filozofie pro děti.

Mgr. Michal Pařízek
METODA

Mgr. Michal Pařízek

Zabývám se holistickým vzděláváním (nejen) dospělých, jehož důležitou součástí je i zážitková pedagogika. Učím na VOŠ Jabok v Praze, jsem věčným studentem nejen v rámci formálního vzdělávání a baví mě objevovat svět pohybem a hudbou.
PaedDr. Vladimír Svatoš
PRAXE

PaedDr. Vladimír Svatoš

Po celou pracovní kariéru využívám zážitkové učení a koučující přístup k rozvoji manažerů a pracovních týmů. Řadu let jsem působil v PŠL – jako šéfinstruktor několika otevřených kurzů, lektor instruktorského kurzu i člen správní rady. Stál jsem u zrodu Outward Bound – Česká cesta, s.r.o. a 10 let vykonával funkci jejího výkonného ředitele. Od roku 2004 jsem majitelem společnosti AKORD OT, s.r.o. V minulosti jsem byl předsedou horolezeckého oddílu, horolezeckým instruktorem a vedoucím několika lezeckých výprav. Stále mě baví jezdit na kole a běžkách, užívám si chalupaření v Českém ráji a v posledních letech přibyla i radost s třemi malými vnoučaty.
Mgr. Dana Veselá, Ph.D.
PRAXE

Mgr. Dana Veselá, Ph.D.

Působím na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde provázím studentky a studenty od teorie k praxi, aby se oni sami mohli stát nositeli změny. Mám zkušenost na poli formálního vzdělávání jako učitelka na ZŠ, ale i jako ředitelka spojené ZŠ a MŠ a už od dob studií jsem vedla nejrůznější keramické, výtvarné a vůbec tvořivé kroužky, neboť mou nezbytností je vyjadřovat se výtvarně. Jsem životní optimistka.
Mgr. Miroslava Jirásková, Ph.D.
INSPIRACE

Mgr. Miroslava Jirásková, Ph.D.

Jsem certifikovaná konstelářka a realizuji rozvoj lidí skrze systémové konstelace a životní rituály. Působím současně v organizaci Kappa help jako lektorka primární prevence na ZŠ a SŠ, učím Psychohygienu na FZV UP v Olomouci a v časopisu Gymnasion jsem 6. rokem redaktorka rubriky Inspirace.

první výtisk

vydaných tištěných čísel časopisů

svazků v Edici Gymnasion

GARANT TÉTO SEKCE

Mgr. Radek Hanuš, Ph.D.

V případě dotazů nebo zájmu o více informací mě kontaktujte na: rhanus@project-education.cz

NADACE PANGEA

Rohanské nábřeží 671/15
186 00 Praha 8

+420 607 812 187

Mgr. Václava Vališíková
vedoucí kanceláře nadace

IČO: 40763757

Č. účtu: 2001429772/2010